Їжачок: правда та вимисел

Їжачок – маленький, сірий, колючий… Хто ж не знає їжака? Так ось, судячи з кількості самих безглуздих вигадок про його спосіб життя, ніхто не знає.
З книжки в книжку, з листівки на плакат кочує образ запасливого їжачка з рум’яним яблуком на спині. Хто це бачив? Коли?  Ніхто не бачив, але всі впевнені, що яблука і гриби їжачок запасає на зиму. І оскільки в зубах носити провіант не привчений – не собака! – наколює фрукти на колючки. А потім довгими зимовими вечорами гризе у себе в нірці промерзлі яблука, засохлі гриби і чекає не дочекається весни…
Я вам відкрию страшну таємницю: їжакам не потрібні запаси продовольства, тому що взимку їжаки… сплять. Сплять солодким сном з листопада по квітень, як ведмеді, борсуки, жаби і змії. А уві сні витрачають потихеньку підшкірний жир, накопичений аж ніяк не на яблуках. Їжак адже комахоїдна тварина. Рослинну їжу – варену картоплю, рис, груші, сливи, горіхи, насіння і ті ж горезвісні яблука – їдять тільки ті їжаки, які утримуються в неволі. Так адже то неволя! В неволі он навіть переконані вегетаріанці – горили починають цікавитися рибою та м’ясом. У природному середовищі існування раціон їжаків складають жуки, черв’яки й равлики. Іноді їжак може урізноманітнити своє меню жабами, ящірками, пташиними яйцями, мышатами…
До речі, про мишах. Вважається, що їжак – відмінний мишолов, його навіть називають колючим кішкою. Але насправді миші не ежиная їжа. Не може їжачок за цими спритними гризунами наздогнати, от хіба що пощастить йому знайти мишаче гніздо. Але набагато більше привертають їжаків зовсім інші гнізда – осині і бджолині. Цих жалких комах їжак їсть, зовсім не боячись укусів.
Їжаки взагалі разюче стійкі до різних отрут, в тому числі і до бджолиних. Невеликі дози сулеми, миш’яку, синильної кислоти для їжачка не смертельні. І навіть укус гадюки він переживе, відбувшись легким нездужанням, якщо, звичайно, гадюка встигне його вкусити до того, як буде з’їдена. Втім, на змій єжи полюють рідко, воліючи мати справу з без відповіді дощовими черв’яками.
Ось ще одна з легенд про їжака: ніби, зустрівши в лісі хижака, їжак може згорнутися в клубок і покотитися від небезпеки. Хто це бачив? Де? Ні, згорнутися-то їжак може, а ось покотитися – ніяк. Його спинна м’яз влаштована таким чином, що стягує в кулю тільки нерухомо сидячого або лежачого їжака. Варто йому поворухнутися, лежачи на спині, як м’яз втратить свою пружність і їжак розплається по землі ганчіркою. Від своїх ворогів – лис, пугачів, великих сов, яструбів – їжачок зазвичай не тікає і, звичайно, не укочується. Він завмирає на місці, згорнувшись у колючу кулю.
Але є у їжака інші вороги, від яких колючки не рятують. А все тому, що живуть ці вороги безпосередньо в їжакових колючках. Це кліщі та блохи. Часом вони так дістають бідного їжачка, що він влаштовує собі дезінфекцію. Знаходить, наприклад, опале дикі кислі яблука і катається в них. Звідси, напевно, і народилася легенда про запасливом їжачка.
Тяга їжаків до різного роду кислих продуктів, їдких речовин, предметів з різким запахом помічена давно. Жоден їжак не пройде повз промасленого ганчір’я або носової хустки, що пахне парфумами. Відомі випадки, коли єжи підбирали і наколювали на свої голки недопалки чи намагалися «вивалятися» в кавових зернах. Іноді їжаки позбавляються від бліх традиційним способом, відпрацьованих і перевірених не одним поколінням диких тварин: заходять у воду по кінчик носа. Це допомагає, але не надовго. Варто чистому їжачку прогулятися по лісі, як у його голках знову поселяються паразити.
До речі, цю особливість їжачків – буквально притягувати до себе кліщів – досить давно і з великим успіхом використовують епідеміологи. З допомогою їжаків вони вважають кліщів у природних вогнищах енцефаліту і туляремії. У епідеміологів є навіть особлива одиниця рахунку – «еже-годину». Вона показує кількість кліщів, яких один їжачок назбирає за одну годину пробігу по зараженому лісі.

Якісні українські меблі з дерева retro-mebli.com

Comments are closed.

сім'я | стиль | навчання | модний одяг | макіяж | краса | кохання | косметика | корисні продукти | корисні поради | здорове харчування | здорова шкіра | взаєморозуміння | активний відпочинок