Свято Хелловін

Хелловін – свято вампірів, відьом, привидів та іншої нечисті – який ще зовсім недавно широко святкувався лише в США, тепер набуває все більшої популярності в Європі і поступово охоплює країни колишнього СРСР. Що ми знаємо про це свято, звідки він бере свій початок?
Вже тисячі років у жовтні різні народи відзначають різні свята та фестивалі. Хеллоуїн – одне з найдавніших свят у світі. Його історія налічує тисячоліття, починаючи від кельтського фестивалю Самхейн, римського Дня Помони (богині рослин) і християнського “Дня всіх святих”. У ньому дивним чином поєднуються кельтська традиція вшановування злих духів і християнська – поклоніння всім святим.
Сьогодні від стародавнього язичницького свята залишилися забавні захоплюючі традиції. В ніч на 1 листопада прийнято одягатися в костюми нечистої сили і влаштовувати маскаради. За цими розвагами забувається древній сенс Хеллоуїна – свята цікавого, загадкового і міфічно значущого.

По всій Європі ця ніч відзначала перехід до зими. Вважалося, що в цей час душі померлих відвідують свої колишні будинки, щоб погрітися біля вогню. Вони бродять навколо, збираючи пожертвування їжі і пиття у решти членів сім’ї. Душі померлих могли приймати різні обличчя – злі вселялися в тварин. Разом з ними є і інші темні сили: демони, домовики, відьми. Вся нечиста сила спускається на землю. Щоб не стати здобиччю мертвої тіні, люди гасили вогнища в будинках і вбиралися якомога страшніше – в звірині шкури і голови, сподіваючись розполохати злих духів.
У цю ніч всі бар’єри між нашим і “іншим” світами усувалися, і відкривалися ворота між ними. Так що Хелловін – це ще і спроба зрозуміти зв’язок між нашим і потойбічним світами. Ніч Хеллоуїна – це перехід, ворота з одного світу в інший. Ворота в зиму, холодний світ, де все живе вмирає, але одночасно готується до відродження, звільняючись від усього зайвого, як дерева від листя.
В ніч з 31 жовтня на 1 листопада друїди збиралися в дубових гаях на вершинах пагорбів, запалювали вогнища і приносили злим духам жертви, щоб вмилостивити їх. Вважалося, що якщо вранці розпалити вогнище від вугілля тих багать, то він буде зігрівати будинок протягом довгої зими і захистить від нечистої сили.
Це було ще й час передбачень. Легенда свідчить, що в цю ніч Самхейн відкриває ворота в минуле і майбутнє. Це час, коли людина може усвідомити своє місце у вічності. Те, що говорили друїди, було важливим життєвим керівництвом на всю довгу зиму. В ніч на 1 листопада зазвичай ворожили. Звичайно, особливо ворожінням захоплювалися дівчата. Вони намагалися побачити свого майбутнього чоловіка, сівши перед дзеркалом опівночі з яблуком у руці. Найгіршою ознакою вважався впав свічник.
На початку н. е. римляни зайняли більшість кельтських земель. За 400 років, які вони провели на теренах кельтів, змішалося не тільки населення, але і традиції: з Самхейном злилися два римських свята – Фералія (щось на зразок дня поминання покійних) і свято на честь богині фруктів та дерев Помони. Її символом було яблуко, і звідси пішла хелловінська традиція влаштовувати ігри з яблуками.

Близько 8 століття християнство стало панівною релігією там, де раніше здійснювали ритуали друїди. Християнська церква зробила 1 листопада “Днем всіх святих”. Це свято тих святих, у яких немає свого особливого дня. У цей день потрібно прославляти святих і мучеників. У народі День всіх святих – All Saints’ Day) називали Allhallowmas (the mass of all Hallows), а ніч перед цим днем отримала назву All Hallows Eve – “Переддень Дня всіх святих”. Ось звідси і пішла назва свята – Halloween.
З тих пір у святкуванні Хеллоуїна язичницька містика уживається з християнською. У 1000 році церква оголосила 2 листопада “Днем всіх душ”. У цей день треба було поминати не святих, а простих мертвих. Влаштовували Поминки за подобою фестивалю Самхейна – з великими вогнищами, ходами і переодяганнями в костюми ангелів і дияволів.
19 столітті іммігранти з Ірландії “завезли” Хеллоуїн в Америку, де згодом і склалося те, що ми сьогодні називаємо Хеллоуїном. Хоча ірландці зберегли елементи вірувань кельтів і друїдів, але в США звичаї різних європейських народів змішалися з індійськими віруваннями, і з’явилася власне американська версія свята. Під час перших Хэллоуинов влаштовувалися вистави, ворожіння, танці, відзначали збір врожаю, розповідали страшні історії про мерців і привидів.
В кінці XIX століття Хеллоуїн спробували перетворити його в суспільний свято, і багато забобонних риси Хеллоуїна розчинилися в історії. Свято стало заходом з ходами, міськими конкурсами та концертами, хоча буйну молодь з її актами гелловінського вандалізму вдалося приборкати не відразу. З хуліганами покінчили тільки до 50-м рокам, віддавши свято дітям і відродивши колядування. З тих пір і ходять по домівках ряджені. І найулюбленіше осіннє свято американців став виключно народним. Тим не менш, зв’язок між давнім язичництвом і сучасними традиціями та костюми Хеллоуїна легко простежити. Адже і сьогодні Хелловін – не просто ніч, коли діти, переодягнувшись в різні костюми, збирають солодощі.
Стародавні міфи отримали своє продовження у поп-культурі, у символіці та сучасних традиціях. У ніч на Хеллоуїн люди відвідують сусідні будинки, що символізує мертвих у пошуках їжі. Маски демонів і гоблінів представляють злих духів. Ті, хто роздає солодощі, представляють людей, які намагаються умилостивити духів зла.
Невід’ємний символ Хеллоуїна – гарбузова голова. З гарбуза видаляється нутро, вирізається обличчя і всередину вставляється свічка. Гарбуз символізує одночасно закінчення збору урожаю, злісного духу і вогонь, що відлякує його. Так концентруються древні повір’я в одному предметі.
Насправді походження традиційної гелловінської гарбуза зі свічкою всередині досить спірно. Хоча її можна пов’язати з римським святом врожаю, блукаючі вогники і гарбуза зі свічкою всередині, за однією з легенд, представляють блукаючі душі, які застрягли між небом і пеклом. Інші вважають, що друїди ставили такі гарбуза для відлякування від дому злих духів.
За старим календарем друїдів новий рік в Англії наступає 1 листопада, і напередодні, 31 жовтня, потрібно прогнати всіх злих духів, які в цю ніч виходять на білий світ. Для цього готується спеціальний ліхтарик. Зазвичай його роблять з гарбуза, але можна зробити і з ріпи або великий дині.

Якісні українські меблі з дерева retro-mebli.com

Comments are closed.

сім'я | стиль | навчання | модний одяг | макіяж | краса | кохання | косметика | корисні продукти | корисні поради | здорове харчування | здорова шкіра | взаєморозуміння | активний відпочинок