Як правильно хвалити дитину

Ви помітили, що похвала підбадьорює дитини? Піднімає їй настрій, підштовхує на подальші «подвиги». Звичайно, говорити добрі слова дитині необхідно, але робити це потрібно правильно, адже навіть похвалою можна зіпсувати йому характер.
Коли дитина зовсім маленька, у неї існує природжена потреба в пізнанні. Йому, як правило, цікаві всі предмети: посуд, татові інструменти, клаптики тканини, навіть взуття, що стоїть біля порога… Я впевнена – Ви правильно організували розвиваюче середовище» Вашого чада.
Типова ситуація: у малюка вийшло зібрати всі кульки в коробочку. Мама каже: «Молодець!» Перше слово – «Молодець!» Перші кроки – «Молодець!» Ні, справа не в бідності словникового запасу, можна хвалити малюка як завгодно. Але, як показують дослідження і багаторічна педагогічна практика, така похвала викликає психологічну залежність і негативно відбивається на подальшому житті дитини.
Ця залежність також шкідлива й небезпечна, як і будь-яка інша. І, що найстрашніше при такому нав’язливому привчанні до неї в дитинстві, а особливо в ранньому дитинстві, вона залишається на все життя. При цьому потреба в пізнанні зменшується, а залежність від похвали зростає, і дитина починає щось робити не тому, що йому цікаво, а для того щоб його відзначили і похвалили.
Ви прекрасно розумієте, що Ваш син або дочка не завжди будуть поруч з Вами, з часом вони увіллються в колектив дитячого садка, школи, інституту і т.д. А в будь-якому колективі, на жаль, можуть бути присутніми недоброзичливі або просто байдужі люди. Відсутність очікуваної похвали може привести дитину до психологічного дискомфорту, стресу. Він буде думати, що не оцінений не тільки його працю, але і він сам як особистість.
Більш того, залежність від похвали може мати найрізноманітніші негативні наслідки. Адже поки дитина мала, Ви є для нього незаперечним авторитетом, і йому важлива похвала з Ваших вуст.
Але що буде в підлітковому віці? Все зміниться – більше значення для дитини набуває оцінка однолітків, а думка батьків неминуче на другий план. Саме в цей період життя велика ймовірність «піти не тією дорогою».
Статистика стверджує, що підлітки часто роблять необдумані вчинки, що призводять до сумних наслідків, тільки щоб отримати визнання у однолітків.
Однак Ваша емоційна реакція на поведінку дітей обов’язково повинна проявлятися. Дитині потрібна Ваша участь в його маленьких перемогах. Але пам’ятайте, що похвала не завжди повинна стосуватися особистості дитини. Постійно говорячи дитині «молодець» ви оцінюєте не конкретні його вчинки, а його особистість. Потрібно відзначати дитини за окремі дії висловлюючи свої почуття: «Я рада, що у тебе так чудово (добре, чудово, чудово…) вийшло», «Я дуже пишаюся, що ти поділився з малюком іграшками!», та інше. Називаючи своє почуття радості, гордості, щастя за його хорошу поведінку або результати його діяльності – Ви даєте йому зрозуміти, що Ви поруч з ним, що Ви його розумієте.
Не треба мовчати, якщо Ви хочете показати, що Ви дитину любите. Але, як говориться, «різні яйця в різні кошики», і можна і потрібно хвалити особистість дитини – але, окремо від його діяльності – просто словами любові. Просто обійняти і сказати йому, що Ви дуже сильно його любите. Любите тому, що він є, а не тому, що він щось зробив правильно!
Таким чином, дитина отримає необхідний емоційний посил Любові від Вас, Любов без умов, і при цьому потреба в пізнанні у нього залишається, а залежність від похвали не виникає.
Це, до речі, стосується і осуду: несхвальну оцінка повинна ставитися тільки до огорчившему батьків вчинку дитини, а не до його особистості в цілому. Уникайте критики особистості дитини.

Якісні українські меблі з дерева retro-mebli.com

Comments are closed.

сім'я | стиль | навчання | модний одяг | макіяж | краса | кохання | косметика | корисні продукти | корисні поради | здорове харчування | здорова шкіра | взаєморозуміння | активний відпочинок