Муха цеце

Африканська муха цеце відноситься до того ж сімейства, що і європейська муха-жигалка,  яка теж здатна переносити різну заразу. Всього відомо 5 видів: чотири види мухи цеце мешкають в центральній і західній Африці, а один вид зустрічається в Австралії. За розмірами вони близьки до звичайної домашньої мухи, мають тонкий хоботок, який довший голови і трохи виступає вперед, за допомогою якого мухи в денний час живляться кров’ю людини та інших ссавців. Груди мухи рудувато-сірі з чотирма темно-коричневими подовжніми смужками, а черевце жовте зверху і сіре знизу.

Що тільки людство не вживало по боротьбі з цим шкідливих комах. З цією мухою, яку в Африці називають «тихим вбивцею», вчені б’ються ось вже більше 150 років. Однак результатів поки що мало. Щоб позбавити Африку від популяції мухи цеце, смертельно небезпечною для людини і тварин, вчені використовували навіть радіацію. Але комаха виявилося вкрай пристосовується.

Сонну хворобу або африканський трипаносомоз викликає паразит тріпаносома. Захворювання проявляється лихоманкою, головним болем, слабкістю, апатією, сонливістю. У важких випадках розвивається кома і виснаження зі смертельним результатом. За оцінками експертів, не менше 60 мільйонів чоловік піддаються постійному ризику зараження. Небезпеку цієї хвороби ще й у тому, що єдиний засіб проти неї — це элофритин, який є дуже рідкісним препаратом. А основною причиною є муха цеце, яка і переносить цього паразита до людей.

За оцінками міжнародної організації охорони здоров’я близько півмільйона мешканців областей на південь від Сахари заражені сонною хворобою і 80% з них, по всій видимості, в результаті помруть. Багато туристів, повертаючись з Африки, привозять з собою це смертельне захворювання. У 2004 році в Англії зафіксовано чотири випадки захворювання сонною хворобою. Половина серед цих потерпілих повернулися після подорожі по Занзибару. Крім того, від укусів цеце щорічно гинуть близько трьох мільйонів голів худоби.

Трипаносомы, що вражають людину,  постійно мешкають в крові африканських антилоп, не завдаючи цим тваринам жодної шкоди. Від антилоп до людини трипаносому переносить  муха цеце. Як тільки трипаносоми проникають в кров, вона змінює свою білкову оболонку тисячею різних способів, іншими словами, одним препаратом можна вбити хіба що кілька штук, на інших він не подіє. Хвороба спочатку вражає імунну систему організму, а потім центральну нервову систему. Пухлини на тілі людини виникають то тут, то там. Незабаром він так слабшає, що не може вже стояти на ногах, і після багатьох місяців хвороби помирає. Ті препарати, за допомогою яких теоретично можна знищувати трипаносом, або дуже токсичні, або мають надто серйозні побічні ефекти.

Вчені з усього світу борються над завданням по знищенню мух цеце. Головна надія покладається на виведення більш сильних, але стерилізованих радіацією самців. У боротьбі за самку вони будуть перемагати «природних» самців. В результаті, популяція цеце повинна зменшуватись з кожним роком. Вчені обіцяють, що років через 20 світ позбудеться цього головного переносника смертельно небезпечної хвороби. Однак на сьогоднішній день в Африці дуже багато цих комах. Може захворіти і померти дуже велика кількість людей, поки вчені нарешті зможуть перемогти муху цеце. Та й то напевно не відомо, чи вдасться їм це.

Якісні українські меблі з дерева retro-mebli.com

Comments are closed.

сім'я | стиль | навчання | модний одяг | макіяж | краса | кохання | косметика | корисні продукти | корисні поради | здорове харчування | здорова шкіра | взаєморозуміння | активний відпочинок