Інтонація

ІнтонаціяЧим більше спілкуюся з людьми, які хочуть удосконалити свої голос і мову, тим частіше чую, що основним каменем спотикання є монотонність. Уміння зробити свою промову цікавіше і яскравіше, урізноманітнити інтонації голосу неважко – треба просто дотримуватися деяких правил.

Що ж таке інтонування? Як інтонацію голосу підвищити або знизити? Коли це потрібно робити, щоб зробити мову зрозумілою і акцентованою?

Подумайте самі: основні функції пунктуації – це відділення і виділення, значить, в усному мовленні будь-який знак пунктуації пов’язаний із зупинкою, паузою? Без сумніву, за рідкісним винятком, розділові знаки – це покажчики пауз! Це правило перше. І кожному з них відповідає певна тональна зміна.

Почнемо, мабуть, з того, як інтонувати в мові точку. Згідно з підручниками, «крапка ставиться в кінці розповідних речень і позначає їх закінченість». Як інтонувати голосом те, що називається закінченістю? Перш за все, виразною паузою та зниженням тону. Однак найчастіше в абзаці, який висловлює думку, не одне розповідне речення. У цьому випадку всі паузи, крім останньої, скорочуються, і зниження тону значно менше. Ефект закінченості в інтонації мови додає уповільнення темпу.

Наприклад, попередні 4 тури цього тексту передають одну думку: як інтонувати точку. При цьому значно знижувати тон і сповільнювати темп має сенс тільки на трьох останніх словах. Це будемо вважати другим правилом. У даному випадку відносно місця пониження інтонації мови різночитань немає, але не все так безхмарно.

Як правильно інтонувати, скажімо, таку фразу: «Поліцейські застосували сльозогінний газ проти демонстрантів і заарештували деяких з них». Тут інтонація мови повинна бути знижена явно не на останньому слові, а на останньому ударному слові! Таким чином, завершальна інтонація мови, що позначає кінець висловлювання, припадає на останнє ударне слово пропозиції, в іншому випадку, фраза повисає в повітрі і вимагає продовження. Різна ступінь пониження – від дуже глибокого, коли закінчення фрази кладеться «на дно», до ледве відчутного, залежить від ступеня завершеності висловлювання.

Перейдемо тепер до питальні знаку. Він теж ставиться в кінці речення, і розрізняють два види питальних форм. Питальний сенс першого виражається словами: хто, де, коли, що, скільки, часткою «чи». Інший вид пропозицій не має питальних слів.

Питальні слова самі піднімають пропозиції до степеню питання і не потребують особливого інтонуванні:

А от коли немає питальних слів, то пропозиція може прозвучати і не запитально. Інтонація голосу є головним критерієм смислового навантаження. Спробуємо, використовуючи інтонування з підвищенням, застосувати до кожного слова в цій вправі: «Мімози Міла мамі купила».

Мімози (а не тюльпани) Міла мамі купила?

Мімози Міла (а не хтось інший) мамі купила?

Мімози Міла мамі (а не сестрі) купила?

Мімоза Міла мамі купила (а не привезла з дачі)?

Відповідно, саме підвищення інтонації голосу повідомляє співрозмовника про те, яку саме відповідь ви хочете отримати. При цьому чим гостріше ставиться питання, тим сильніше підвищення інтонації голосу і більш тривала пауза після закінчення пропозиції. І це правило третє.

Втім, існують питальні пропозиції, які звучать не з підвищенням, а з пониженням інтонації голосу, наприклад:

- Ну, не неподобство це?

- Чи не прикро?

По суті, в цих питаннях більше твердження, ніж питання, ось чому так відбувається.

Крім цього, правило четверте: навіть якщо ви читаєте, а не переказуєте свій текст для аудіозапису або публічно на презентації, нараді, зі сцени, будуйте його таким чином, щоб після затвердження чого-небудь слідувало питання. Саме питання загострює увагу слухача, тому що змінюється інтонаційна структура.

Якісні українські меблі з дерева retro-mebli.com

Comments are closed.

сім'я | стиль | навчання | модний одяг | макіяж | краса | кохання | косметика | корисні продукти | корисні поради | здорове харчування | здорова шкіра | взаєморозуміння | активний відпочинок