Найбільші озера в світі

Всі ми при слові “озеро” уявляємо собі якусь тиху водойму, оточену видимою лінією берега. У цій статті таких озер не буде) Чи чули Ви коли-небудь про озера, на яких виникають штормові хвилі, і які розміром перевершують деякі моря? Уявляю Вашій увазі підбірку “найбільші озера світу”, в яку входять 10 найбільших озер

10 місце

озеро Ньяса
Отже, в кінці списку найбільших озер в світі у нас йде озеро під назвою Ньяса. Знаходиться воно одночасно в Африці, у Мозамбіку, Танзанії і Малаві. Розташоване на висоті 472 м. Площа 30,8 тис. км.кв. Глибина до 706 м (у північній частині водойми, де дно його лежить значно нижче рівня моря). Береги круті і скелясті, високі, особливо на півночі і північному сході.
Південна частина улоговини лежить в широкій западині, береги обрамляє вузька смуга прибережної рівнини.
Озеро багате рибою (близько 230 видів), зокрема видами тілапії, водяться крокодили, бегемоти, багато водоплавної птиці. З легкої руки деяких вчених його називають батьківщиною акваріумних рибок, також для озера Ньяса характерні сильні шторми і прибої у крутих берегів, що утрудняють судноплавство (пасажири перевозяться лише вдень).
Маленьке, чи неправда?) Попереду ще 9 таких “крихт”, і будуть вони аж ніяк не менше …

9 місце
озеро Велике Ведмеже озеро
На 9м місці – Велике Ведмеже озеро
Велике Ведмеже озеро – найбільше озеро в Канаді, четверте за величиною в Північній Америці. Озеро розташовується на північному полярному колі, між 65 і 67 градусами північної широти і 118 і 123 градусами західної довготи, на рівні 186 м вище рівня моря.
Озеро має відтік через Велику Ведмежу річку в річку Макензі. Єдині поселення на озері – Делайн на південно-західній частині і Бухта Ехо на північно-східній стороні.
На цьому озері можна спостерігати таку красу.

8 місце
озеро Байкал
На восьмому місці у списку найбільших озер світу – Байкал – за сумісництвом ще й найглибше озеро планети.
Байкал – озеро тектонічного походження в південній частині Східного Сибіру, найглибше озеро планети Земля, найбільший природний резервуар прісної води. Озеро та прибережні території відрізняються унікальним різноманітністю флори і фауни, велика частина видів ендемічні. Місцеві жителі і багато хто в Росії традиційно називають Байкал морем.
Більше половини року озеро скуте льодом, період льодоставу 15 січня – 1 травня, судноплавство здійснюється з червня по вересень. З 1956 року озеро є складовою частиною Іркутського (Байкальського) водосховища багаторічного регулювання, утвореного греблею Іркутської ГЕС.
Байкал перебуває в центрі Азії, в Росії, на кордоні Іркутської області та Республіки Бурятія. Озеро простягнулося з півночі на південний захід на 636 км у вигляді гігантського півмісяця. Ширина Байкалу коливається від 25 до 80 км.
Площа водної поверхні становить 31 722 кв.км, що приблизно дорівнює площі таких країн, як Бельгія, Нідерланди чи Данія. Довжина берегової лінії – 2 100 км.
Озеро знаходиться у своєрідній улоговині, оточеній з усіх боків гірськими хребтами і сопками. При цьому західне узбережжя – скелясте і стрімчасте, рельєф східного узбережжя – більш пологий (місцями гори відступають від берега на десятки кілометрів).

7 місце
озеро Танганьїка
Озеро Танганьїка – велике озеро в Центральній Африці. Це одне з найбільших озер світу і настільки ж давнє за походженням. За обсягом і глибиною Танганьїка займає друге місце після Байкалу. Береги озера належать чотирьом країнам – Демократичній республіці Конго, Танзанії, Замбії і Бурунді.
Довжина озера – близько 650 км, ширина – 40-80 км. Площа 34 тис. км.кв. Лежить на висоті 773 метрів над рівнем моря в тектонічній западині Східно-Африканської зони розломів .Прибережні ландшафти, як правило, представляють собою величезні скелі і лише зі східного боку береги пологі. На західному узбережжі круті бічні стіни Східно-Африканської рифтовой зони, що формують берегову лінію, досягають 2000 м у висоту. Берегова лінія поцяткована бухтами і затоками. Найбільший з них – затока Бертона. Живиться озеро від кількох приток. Єдина випливає ріка – Лукуга (Lukuga) починається в середній частині західного узбережжя і тече на захід, з’єднуючись з річкою Заїр, що впадає в Атлантику.
В озері водяться гіпопотами, крокодили, багато водоплавної птиці. Добре розвинені рибальство і судноплавство.
Стародавність озера і тривалий період ізоляції закінчилося розвитком великої кількості ендемічних організмів, у тому числі і з сімейства Cichlidae (цихлид). З більш ніж 200 різновидів мешкають в озері риб близько 170 ендемічні.
Танганьїка населена приблизно до глибини 200 м, нижче цієї позначки спостерігається висока концентрація сірководню і життя відсутнє до самого дна. Цей шар озера є величезним «могильником», що складається з органічного мулу і осадових мінеральних сполук.
Температура води Таньганьїки строго розрізняється по шарах. Так, у верхньому шарі температура коливається від 24 до 30 градусів, з пониженням на великих глибинах. Через різної щільності води і відсутності придонного течії шари не перемішуються, і температура на нижніх горизонтах досягає всього лише 6-8 градусів.
Глибина шару температурного стрибка близько 100 м. Вода Таньганьїки дуже прозора (до 30 м). У ній в невеликих концентраціях розчинено безліч солей, так що за своїм складом вона нагадує сильно розбавлену морську. Жорсткість води (в основному обумовлена солями магнію) коливається від 8 до 15 одиниць. Вода має лужну реакцію, РН 8,0 – 9,5.
Озеро було відкрито в 1858 році англійськими мандрівниками Р. Бертоном і Дж. Спік.

6 місце
Аральське море
Шостим серед найбільших озер в світі є Аральське море
Аральське море – безстічне солоне озеро в Середній Азії, на кордоні Казахстану і Узбекистану. З 1960-х років XX століття рівень моря (і об’єм води в ньому) швидко знижується внаслідок забору води з основних живильних річок Амудар’я і Сирдар’я з метою зрошення. До початку обміління Аральське море було четвертим за величиною озером у світі.
Колекторно-дренажні води, що надходять з полів в русло Сирдар’ї та Амудар’ї стали причиною відкладень з пестицидів та різних інших сільськогосподарських отрутохімікатів, що з’являються місцями на 54 тис. км.кв колишнього морського дна, покритого сіллю. Пилові бурі розносять сіль, пил і отрутохімікати на відстань до 500 км. Бікарбонат натрію, хлорид натрію, сульфат натрію переносяться по повітрю і знищують або сповільнюють розвиток природної рослинності і сільськогосподарських культур. Місцеве населення страждає від великої поширеності респіраторних захворювань, анемії, раку гортані та стравоходу, а також розладів травлення. Почастішали захворювання печінки і нирок, очні хвороби.
У 2001 році в результаті падіння рівня води острів Відродження з’єднався з материком. На цьому острові Радянський Союз використовува бактеріологічну зброю: збудники сибірської виразки, туляремії, бруцельозу, чуми, тифу, віспи, а також ботулінічний токсин перевірялися тут на конях, мавпах, овець, ослах і інших лабораторних тварин. Це є причиною побоювань того, що смертельно небезпечні мікроорганізми зберегли життєздатність, і заражені гризуни можуть стати їх розповсюджувачами в інші регіони.
Згідно з розрахунками вчених, врятувати Аральське море вже неможливо. Навіть якщо повністю відмовитися від забору води з Амудар’ї і Сирдар’ї, то колишній рівень води в ньому відновиться не раніше, ніж через 200 років.
Аральське море колись займало 68 тис.кв. кілометрів і було четвертим за площею в світі. Зараз його площа складає близько 10% від зафіксованої в 60-х роках минулого століття.
З 1950-х років і по теперішній час неодноразово пропонувалися проекти з будівництва каналу для перекидання вод з басейну Обі в басейн Аральського моря, що дозволило б значно розвинути економіку Приаралья (зокрема, сільське господарство) та частково відродити Аральське море. Таке будівництво потребуватиме дуже великих матеріальних затрат (з боку кількох держав – Росії, Казахстану, Узбекистану), тому про практичну реалізацію даних проектів мова поки не йде. Деякі вчені передрікають Аральського моря повне зникнення вже до 2020 року.

5 місце
озеро Мічіган
В середині списку найбільших озер в світі знаходиться озеро Мічіган – одне з північноамериканських Великих озер.
Єдине з Великих озер, повністю знаходиться на території США. Розташоване на південь від озера Верхнє, з’єднане з озером Гурон протокою Макінак, з системою річки Міссісіпі – каналом Чикаго – Локпорт.
З точки зору гідрографії Мічіган і Гурон утворюють єдину систему, але географічно їх прийнято вважати окремими озерами.
Площа Мічигану – близько 57 750 км2 (третє за площею серед Великих озер), довжина близько 500 км, ширина близько 190 км. Висота поверхні над рівнем моря – 177 м (як і у Гурона), глибина до 281 м. Покрито льодом близько чотирьох місяців на рік. Острови – Бівер, Північний Маниту, Південний Маниту.
До озера мають вихід штати Мічиган, Індіана, Іллінойс і Вісконсин. Великі міста на озері Мічіган включають в себе Чикаго, Еванстон і Хайланд-Парк (Іллінойс), Мілуокі і Грін-Бей (Вісконсін), Гері і Хеммонд (Індіана).
Назва озера походить від слова mishigami, що означає на мові індіанців оджибве «велика вода». Першим з європейців озеро відкрив в 1634 француз Жан Ніколі.

4 місце
озеро Гурон
Озеро Гурон є четвертим за масштабами озером у світі. Це озеро в США і Канаді, одне з північноамериканських Великих озер. Розташоване на схід від озера Мічиган, з’єднане з ним протокою Макінак. З точки зору гідрографії Мічіган і Гурон утворюють єдину систему (їх з’єднує протоку Макінак), але географічно їх прийнято вважати окремими озерами.
Площа Гурона – близько 59,6 тис. км.кв (друге за площею серед Великих озер). Висота поверхні над рівнем моря близько 176 м (як і у Мічигану), глибина до 229 м.
До озера мають вихід штати Мічиган і канадська провінція Онтаріо. Основні порти на Гуроні – Сагіно, Бей-Сіті, Алпін (США) і Сарния (Канада).
Назва озера, введене в ужиток французами, походить від назви індіанського племені Гуроном.
На Гуроні розташований Манітулін – найбільший острів світу, розташований в прісному озері.

3 місце
озеро Вікторія
Замикає трійку найбільших озер Вікторія – озеро в Східній Африці, на території Танзанії, Кенії та Уганди. Розташоване в тектонічному прогині Східно-Африканської платформи, на висоті 1134 м. Це 2-е за величиною прісне озеро світу після Верхнього озера і найбільше озеро в Африці
Відкрив озеро і назвав його на честь королеви Вікторії британський мандрівник Джон Хеннінг Спік в 1858 році.
Площа озера Вікторія 68 тис. км.кв, довжина 320 км, найбільша ширина 275 км. Є частиною водосховища Вікторія. Безліч островів. Впадає ріка Кагера, витікає річка Вікторія-Ніл. Озеро судноплавне, місцеві жителі займаються на ньому рибальством.
Північне узбережжя озера перетинає екватор. Озеро при максимальній глибині 80 м не відноситься до досить глибоких озер.
На відміну від глибоководних сусідів, Танганьїки і Ньяси, які лежать в межах системи ущелин Африки, озеро Вікторія заповнює дрібну западину між східною і західною сторонами долини. Озеро отримує величезну кількість води від дощів, більше ніж від усіх своїх приток.
В околицях озера проживають 30 мільйонів осіб. На південних і західних берегах озера живе народ Хайя, який умів вирощувати каву ще задовго до приходу європейців. Головні порти: Ентеббе (Уганда), Мванза, Букоба (Танзанія), Кісуму (Кенія), поблизу північного узбережжя Кампала, столиця Уганди.

2 місце
озеро Верхнє
На другому місце впевнено закріпилося озеро Верхнє – найбільше, глибоке і холодне з Великих озер і, за сумісництвом, найбільше прісноводне озеро в світі.
На півночі Верхнє озеро обмежене територією канадської провінції Онтаріо, на заході – американським штатом Міннесота, на півдні – штатами Вісконсін та Мічиган.
Улоговини озера Верхнього і північної частини озера Гурон були вироблені в кристалічних породах південної частини Канадського щита, улоговини решти озер – в товщі вапняків, доломіту і пісковиків палеозою Північно-Американської платформи. Котловина Верхнього озера утворилися в результаті тектонічних рухів, дольодовикової річкової і льодовикової ерозії.
Походження водної маси Верхнього озера пов’язано з таненням льодовикового покриву, при відступі якого утворився в даній області ряд великих озер, які неодноразово міняли свої контури.
У північній частині Великих озер берегова лінія розчленована, острови і береги (висота до 400 м) скелясті, обривисті, дуже мальовничі, особливо берега озера Верхнього і північної частини озера Гурон.
Коливання рівня Верхнього озера штучно зарегульовані для цілей судноплавства, енергетики та ін Амплітуда сезонних коливань складає 30-60 см, найвищий рівень спостерігається влітку, найнижчий – взимку. Короткочасні коливання рівня, викликані сильними вітрами наганянь і сейшени, досягають 3-4 м, висота припливів 3-4 см

1 місце

Каспійське море очолює рейтинг “Найбільші озера світу” – незважаючи на те, що називається воно морем, насправді це саме величезне безстічне озеро на планеті. Розташоване воно на стику Європи й Азії, і морем називається тільки через його розмірів. Каспійське море є безстічним озером, і вода в ньому солона, від 0,05 ‰ біля гирла Волги до від 11-13 ‰ на південному сході.
Каспійське море за формою схоже на латинську букву S, протяжність його з півночі на південь – приблизно 1200 кілометрів, із заходу на схід – від 195 до 435 кілометрів, в середньому 310-320 кілометрів.
Каспійське море умовно ділиться за фізико-географічних умов на 3 частини – Північний Каспій, Середній Каспій і Південний Каспій. Умовна межа між Північним і Середнім Каспієм проходить по лінії Чечень (острів) – Тюб-Караганскій мис, між Середнім і Південним Каспієм – по лінії Житловий (острів) – Ган-Гулу (мис). Площа Північного, Середнього і Південного Каспію становить відповідно 25, 36, 39 відсотків від загальної площі Каспійського моря.
Протяжність берегової лінії Каспійського моря оцінюється приблизно в 6500 – 6700 кілометрів, з островами – до 7000 кілометрів. Береги Каспійського моря на більшій частині його території – низовинні і гладкі. У північній частині берегова лінія порізана водними протоками та островами дельти Волги і Уралу, береги низькі і заболочені, а водна поверхня в багатьох місцях покрита заростями.
На східному узбережжі переважають вапнякові берега, що примикають до напівпустель і пустель. Найбільш звивисті берега – на західному узбережжі в районі Апшеронського півострова і на східному узбережжі в районі Казахського затоки і Кара-Богаз-Гола.
Прилегла до Каспійського моря територія називається Прикаспію.
Площа і об’єм води Каспійського моря значно змінюється в залежності від коливань рівня води. При рівні води 26,75 м площа складає приблизно 371 000 км квадратних кілометрів, об’єм вод – 78648 кубічних кілометрів, що складає приблизно 44 відсотки світових запасів озерних вод. Максимальна глибина Каспійського моря – в Південно-Каспійської западині, в 1025 метрів від рівня його поверхні. За величиною максимальної глибини Каспійське море поступається лише Байкалу (1620 м) і Танганьїка (1435 м). Середня глибина Каспійського моря становить 208 метрів. У той же час північна частина Каспію – мілководна, її максимальна глибина не перевищує 25 метрів, а середня глибина – 4 метрів.

Якісні українські меблі з дерева retro-mebli.com

Comments are closed.

сім'я | стиль | навчання | модний одяг | макіяж | краса | кохання | косметика | корисні продукти | корисні поради | здорове харчування | здорова шкіра | взаєморозуміння | активний відпочинок